Címlap

Bejelentkezés


Leállhat a mézexport

Rovat(ok):

A szokottnál kevesebb mézkészlet miatt hiába a magas felvásárlási árak, kiürültek a méhészek és a felvásárlók raktárai, lényegében az export is szünetel.

Kiürültek a méhészek és a felvásárlók raktárai, ezért hiába a keresleti piac és a megszokottnál magasabb felvásárlási árak − a virágméz kilónként 700, míg az akác 1350 forint −, a május végi repcemézpergetésekig lényegében szünetel az export is − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke.

Az elmúlt év mostoha időjárása miatt ugyanis a szokottnál lényegesen kevesebb mézet tudtak gyűjteni a méhek, így a hozzávetőleg 14,4 ezer tonnás, 60 millió euró értékű export egyben ágazati mélypontot is jelentett. Mézhiánytól ugyanakkor nem kell tartani, mivel a bolti forgalomban, illetve közvetlenül is értékesítő méhészeknél vannak még kisebb, a belföldi keresletet kielégítő készletek − mondta az elnök.

A méhészek többsége azonban jellemzően hordós kiszerelésben értékesíti a mézet. A magasabb árak ellenére egyre kevésbé jövedelmező tevékenység a méhészet, mivel a költségek hasonló ütemben növekedtek, és az emelkedő árak épphogy fedezik ezeket. További drágulás a készlethiány miatt már nem várható.

Tavaly kismértékben bővült a méhészek és a méhcsaládok száma is. Az állományok jól vészelték át a telet, amely a tartós hideggel és a sok csapadékkal kedvezett a méhészeteknek . Az egyesület tudomása szerint mindössze 10 százalékos volt az elhullási arány. A tavasz is jól indult, azonban az átlagostól elmaradó csapadékmennyiség − a Dunántúlon a szokottnál 20 százalékkal kevesebb volt − miatt lassan tavaszi aszály kialakulásától tartanak a méhészek. Ez negatívan befolyásolná az épp virágba boruló repcetáblák mézelőképességét, s így csökkenhet a megtermelt méz mennyisége is.

Nagy károkat okoznak a kaptárlopások

Kiemelt gondot jelentenek a mindjobban elharapódzó kaptárlopások. Az elnök szerint egyre gyakoribb, hogy a tolvajok sokszor csak kipergetik a mézet, majd hagyják elpusztulni a méhcsaládokat. Éves szinten több száz milliós az így elszenvedett kár, a rendőrségtől pedig hiába várják a fokozott ellenőrzést - tette hozzá Bross Péter.



AGROLINE