Eddig a MiZo-hoz szállította, ám január 4-től már a szlovéniai Pomurske Mlekarne (Murska Sobota) veszi át a Fűzvölgyi Agrár Termelő Zrt-től a tehéntejet. A váltás oka egyértelműen az ár.
S hogy miként kötöttek ki a fűzvölgyiek Szlovéniában? Ennek hátteréről Szűcs László vezérigazgató elmondta: december közepén volt az ártárgyalás Budapesten, s a MiZo változatlanul csak a tej önköltsége alatti árat ígért. Ez azt jelenti, hogy a feldolgozó továbbra is 4-5 forinttal kevesebbet fizetett volna a tejért, mint amennyi az előállítás költsége.
Mint kiderült: ez literenként 70 forintot jelentett volna, ami a tej idei 64 forintos átlagárát tekintve jónak tűnt ugyan, ám a Fűzvölgyi Agrár Termelő Zrt. önköltsége kereken 80 forint literenként - ezért számukra elfogadhatatlan volt.
- Másfelé is próbáltunk már kapcsolatokat keresni, így kerültünk a szlovéniai Muraszombatra, ahol december 23-án megkötöttük a tejvásárlásról és szállításról szóló szerződést a Pomurske Mlekarne tejfeldolgozó vezetőjével - hallhattuk Szűcs Lászlótól. - Egy hónappal ezelőtt ők már eljöttek megnézni a telepünket, vittek magukkal mintát, s hamarosan jelezték: szeretnék, ha nekik adnánk el a tejünket. S mivel nekik tetszett a tejünk, nekünk meg az általuk kínált ár, így gyorsan megkötöttük az üzletet. A szerződés értelmében így január 4-étől már oda szállítjuk a tejet, 28 eurócentért. Ez pedig akkor is magasabb a magyarországi árnál, ha mindenféle költséget levonunk belőle. Nem is titkoltan abban bízom, hogy hamarosan 300 forint lesz az euró, így az önköltséget bőven meg fogjuk kapni.
- A szűken vett áron kívül volt-e még egyéb oka is annak, hogy a szlovénokkal kötöttek szerződést?
- Azért nyitottunk éppen Szlovénia felé, mert úgy látjuk, hogy ott tejből készítik a sajtot - válaszolt a vezérigazgató, hozzátéve: sajnos ezt Magyarországon már nem tapasztalják. - Nálunk úgy tudnak versenyhelyzetben maradni a feldolgozók, ha a termékeikbe nem a tejet teszik, hanem növényi fehérjéket és zsírokat. Ez egy kicsit durva fogalmazás, s lehet, hogy sokan meg is fognak rám sértődni, de akkor is ez az igazság.
Január 4-étől tehát napi 25 ezer liter friss zalai tehéntej utazik Szlovéniába, s ez úgy történhet meg, hogy a napi 14-15 ezer liter kapacitású Fűzvölgyi Agrár Zrt. a miklósfai tehenészettel, egész pontosan a Miklósfai Agrár Zrt-vel fogott össze a jó üzlet érdekében.
- Igaz, hogy ezzel a szerződéssel két hazai üzem jól járt, de azért engem az nagyon bánt, hogy a magyar lakosság nem jár jól - folytatta Szűcs László. - Mert én azt szeretném, ha a magyar tehéntejet hazai feldolgozó dolgozná fel, magyar sajt lenne belőle, ami itt kerül a fogyasztóhoz. De a magyar lakosság sajnos nem hajlandó megfizetni a minőségi termék árát, inkább az olcsót veszi, az sem baj, ha silány minőségű.
A kilenc dél-zalai falu - Homokkomárom, Fűzvölgy, Hosszúvölgy, Magyarszentmiklós, Magyarszerdahely, Bocska, Zalaszentbalázs, Börzönce - határában közel 3000 hektáron gazdálkodó Fűzvölgyi Agrár Termelő Zrt-nél folyamatos a fejlesztés. Legutóbb 30 százalékos uniós támogatással, 160 millió forint értékben vásároltak gépeket, melyek egyike - a komplett takarmánykiosztó kocsi - a tehenészetbe került, a többi munka- és erőgép pedig a növénytermesztésbe. Az öt telephelyén összesen száz dolgozót foglalkoztató részvénytársaság évi nettó árbevétele megközelíti az egymilliárd forintot.
Szerződés
Muraszombaton szlovén részről Andrej Horvat, a magyarról pedig Szűcs László vezérigazgató írta alá a tejvásárlásról és szállításról szóló éves szerződést, melynek értelmében az eladó Fűzvölgyi Agrár Termelő Zrt. és a Miklósfai Agrár Zrt. a szerződésben rögzített mennyiségű - napi egy teherautó tartálynyi, azaz 25 ezer liter - friss nyers tehéntejet értékesíti a Pomurske Mlekarne tejüzem számára.
ZALAI HÍRLAP