Címlap

Bejelentkezés


Tyúkokon balhézik Oroszország Amerikával

Rovat(ok):

Kitiltották Oroszországból az Egyesült Államokból érkező baromfit. Az amerikai csirkehúst klórtartalmú anyaggal kezelik - hangzik az indok, bár ilyesfajta eljárás Oroszországban is létezik. A következetlenségre is lehet magyarázat, az amerikai kormány mindenesetre tárgyalni szeretne.

Nem először gyűlik meg a baja az oroszokkal az amerikai kormánynak a baromfihús miatt, az elmúlt tízegynéhány év bővelkedett vitákban és tilalmakban. Mára az Egyesült Államok baromfiiparának legnagyobb külföldi felvevőpiaca Oroszország lett, de a nagy bevételért cserébe konfliktusok is járnak. Legújabban az a január elsejétől bevezetett egészségügyi szabvány okoz gondokat, ami kerek perec megtiltja a klórtartalmú vegyszerrel kezelt baromfihús importját. A tilalom elsősorban az Egyesült Államokat érinti, ott a legáltalánosabb a klóros fertőtlenítés, míg például az Európai Unióban egészségügyi kockázatokra hivatkozva tiltott a gyakorlat.

Az amerikai kormány tiltakozik és tárgyalásokat kezdeményez a tilalom bevezetése miatt. Mint mondják, az orosz szabályozás nehéz helyzetbe hozza még a helyi baromfiipart és fogyasztókat is. Ennek ellentmondhat, hogy Oroszország eredetileg egy évvel korábban tervezte bevezetni a tilalmat, ám a hirtelen kieső amerikai import miatt vártak vele - az eltelt időt pedig feltehetőleg arra használták, hogy alternatívákat találjanak a kieső húsmennyiség pótlására. Amerika azt is állítja, hogy a szabályozás következetlen, hisz nem csak őket bünteti - Oroszországban is működik klóros fertőtlenítés a feldolgozóüzemek egy részében. A kettősség oka szerintük az lehet, hogy a tilalommal Oroszország saját húspiacának szeretne kedvezni. Az országon azonban nehéz fogást találni. Az amerikaiak azzal érvelnek, hogy Oroszország nem a WTO (Kereskedelmi Világszervezet) szabványai szerint jár el, ez azonban nem is kérhető számon rajta, nem lévén tagja a szervezetnek. A tilalom egy, talán kissé rosszmájú indoklása szerint Oroszország ezzel akarja elérni, hogy Amerika segítse a WTO-hoz való csatlakozásban. Így a fogyasztó is jóllakik, a klórozás is megmarad.



SZABADFÖLD