Címlap

Bejelentkezés


Magyar helyett kínai libamáj

Rovat(ok):

"Lehet, hogy Kínából látják el az európai piacot libamájjal" – mondta a Die Presse osztrák napilapnak Magyar József, a Hungerit Zrt. vezérigazgatója.

A szentesi üzemét a nyár végén bezáró húsipari vállalat vezetője szerint az Európában elfogyasztott tömött libamáj nyolcvan százalékát Magyarország adta. "Ki ellenőrzi majd, hogy milyen módszerrel tömik a libákat Ázsiában?" – tette fel a kérdést. A lap összeállítást készített a Négy Mancs osztrák állatvédő alapítvány libatömés elleni kampányáról, amelynek legnagyobb vesztese a Hungerit Zrt. volt. A lap szerint a Négy Mancs az Adeg, a Spar és a Rewe osztrák leányvállalatának azt vetette a szemére, hogy – ellentétben Németországgal – továbbra is kínál tömött libából származó májat és húst. Így az osztrákok "az állatkínzáson meggazdagodni vágyó, felelőtlen élelmiszerláncok áldozatává váltak".

Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke jogi lépéseket helyezett kilátásba az állatvédő szervezet ellen. Számítások szerint a kampány következtében hét-nyolc milliárd forintos kár érte a magyar termelőket és forgalmazókat. "Elgondolkodtató, hogy a magyar szállításokat javarészt német tulajdonban lévő lengyel üzemekből pótolják" – áll a cikkben. Szabó Miklós, a Tranzit-Ker kereskedőház vezérigazgatója gazdasági motivációkat sejt az ügylet mögött, több országban alkalmaznak gépi tömést, a Négy Mancs mégis csak hazánkat támadja.

A hízott liba meglehetősen drága, májából évente jó, ha egyszer, karácsonykor jut a magyar családi asztalra.

Májpiaci szakértőktől úgy tudjuk, ilyenkor mintegy 10 tonna kacsa és ugyanennyi hízottliba-máj fogy. Bár a Négy Mancs szervezet tevékenysége miatt az idén néhány hónapra felfüggesztették a tömött liba vágását a legnagyobb hazai feldolgozónál, a szentesi Hungeritnél, mégsem lesz hiány májból. Magyar József vezérigazgató elmondta: az idén a tavalyinál 30-40 százalékkal olcsóbb lehet a különlegesség. A Hungerit ugyan abbahagyta a feldolgozást, de a baromfitartók a már meglévő állományukat más feldolgozóknak el tudták adni. A mostani kínálat onnan származik.

A Négy Mancs most csak egyes üzletláncokat próbál rávenni arra, hogy bojkottálják a Hungerit termékeit. Egyik levelükben üdvözlik a Rewe osztrák áruházláncának lépését, amellyel visszamondta szerződését a szentesi feldolgozóval, és január végéig kiárusítja a Hungerit még készleten lévő termékeit. A Négy Mancs örömmel fogadta, hogy a Rewe rendel libahúst Magyarországról. Egyben kijelenti: továbbra is támogatja azokat a cégeket, amelyek a kényszertöméssel felhagynak, és elhatárolják magukat a hízott máj termelésétől. A szervezet szerint a Rewe döntése intő jel a magyar baromfiiparnak.

Minderről Magyar József annyit mondott: a Négy Mancs nem korrekt szervezet, valótlant állít, és elhallgatja azt, hogy a magyar Országgyűlés már döntött arról, a kíméletes libatöméssel létrejövő máj hungarikumnak számít.



AGROLINE