Címlap

Bejelentkezés


Tabajdi: Még bizonytalan, hogy miként befolyásolja a gazdasági világválság a globális élelmiszerbiztonságot

Rovat(ok):

Tabajdi Csaba az EP Mezőgazdasági Bizottságának főtagja írásbeli hozzászólást nyújtott be az Európai Parlamentben elfogadott McGuiness jelentéshez, amely az európai uniós Közös Agrárpolitika és a globális élelmiszerbiztonság összefüggéseit vizsgálja

Tabajdi a jelentés kapcsán hangsúlyozta, hogy az európai agrárszektor legnagyobb kérdése 2009-ben, hogy miként befolyásolja a gazdasági világválság a mezőgazdasági termékek termelési feltételeit és a fogyasztást. Elmondta, hogy a kérdés központi témája lesz a II. Magyar Agrárakadémiának is, amelyet Gőgös Zoltán FVM államtitkárral közösen szerveznek 2009. április 17-én, Pápán.

A jelentés megállapítja, hogy 2006 óta a kukorica ára háromszorosára, a búza világpiaci ára pedig 180%-al nőtt, miközben az élelmiszerárak összességében 83%-al emelkedtek. Az utóbbi időszakban ugyan kisebb mértékben csökkent az élelmiszerek ára, de belátható időn belül nem fognak visszatérni a 2006-ot megelőző szintre.

Tabajdi szerint az olcsó élelmiszer korszakának vége szakadt. A jelenlegi tendenciák szerint 2050-re a világ népessége 9 milliárd főre gyarapszik, ellátásukhoz meg kell duplázni a jelenlegi mezőgazdasági termelési szintet. Az élelmiszer stratégiai jelentőséghez jut a XXI. században, ezért kiemelten fontos, hogy megőrizzük, és lehetőség szerint növeljük az Európai Unió mezőgazdasági potenciálját. Az EU jelentős élelmiszertermelő, a globális búzatermelés 17%-át, a tejtermelés 25%-át, a sertéshústermelés 20%-át adja, de emellett további élelmiszerimportra szorul.

Figyelemmel kell lennünk ugyanakkor a mezőgazdasági termelés megnövekedett költségeire és törekednünk kell az energia- és vízfelhasználás csökkentésére.

Az MSZP EP delegáció vezetője kiemelte, elfogadhatatlan, hogy a KAP ágazati reformjainak következtében csökkent az Európai Unió mezőgazdasági termelése.

Ezt jól példázza a magyar cukoripar eltűnéséhez vezető cukorreform, a szőlőtőkék kivágására adott támogatás a borreform keretében, és ebbe az irányba hat a közvetlen mezőgazdasági támogatások termeléstől való elválasztása is.

Mind Európában, mind a fejlődő országokban szükség van a mezőgazdasági termelés növelésére, utóbbi országokat az Európai Unió a mezőgazdasági technológia, a know-how átadásával is segítheti.

Tabajdi a jelentés kapcsán elmondta: meg kell találnunk a megfelelő egyensúlyt az élelemtermelés és a bioüzemanyag-előállítás között, utóbbi nem veszélyeztetheti a globális élelmiszerbiztonságot. Az EU gabonatermelésének jelenleg mindössze 2%-át fordítják bioüzemanyag-előállításra, miközben az amerikai kukoricatermelés 25%-a megy erre. Az Egyesült Államok bioetanol programja jelentős szerepet játszott a 2008-as élelmiszerár-robbanásban, a tapasztalatokból okulva az Európai Uniónak felül kell vizsgálnia a bioüzemanyagok arányára tett korábbi vállalását.

Végül Tabajdi üdvözölte a jelentés azon részét, amely határozott cselekvést követel az élelmiszer-kiskereskedelmi monopóliumok kialakulása ellen és olyan mechanizmusok felállítását kéri a tagállamoktól, amelyek segítik a termelők érdekérvényesítését a nagy forgalmazókkal való tárgyalásokon.



AGROTREND