Ég és föld. Legalább ekkora különbség van a között, ahogy az agrártárca vezetője és a Magosz igazgatója vélekedik a mezőgazdaság kilátásairól. Gráf József több százmilliárd forint támogatásról, korszerűsítésekről, Budai Gyula a termelők kivéreztetéséről, ígérgetésről és hiányzó agrárstratégiáról beszél.
Döntően megváltoztatja a 2009-es év a magyar mezőgazdaság arculatát – állítja Gráf József, aki a hét végén részt vett a Berlinben rendezett nemzetközi mezőgazdasági és élelmezési kiállításon, a Grüne Wochén. A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az MTI-nek elmondta: soha nem látott méreteket öltenek majd az állattenyésztési beruházások, korszerű sertés-, baromfi- és tejtermelési létesítmények jöhetnek létre, mégpedig alapvetően európai uniós forrásokból. Gráf József elmondta: 350 milliárd forintnyi támogatásról van szó, amely hatásában jóval több pénzt mozgat meg a mezőgazdaságban.
"A miniszter négy éve ígéri, hogy létrejön az egyensúly az állattenyésztés és a növénytermesztés között. Az ígérgetés tovább folytatódik, miközben mindkét terület mélyrepülésbe kezdett" – mondta lapunknak Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) igazgatója. Emlékeztetett a Zalabaromfi csődjére, a tejtermelők tüntetéseire, az alma-, a meggy- és a dinnyetermelők látványos tiltakozó akcióira. A gazdák több esetben azért vonultak az utcára, mert csak önköltségi ár alatt tudtak túladni termékeiken, áruikon. Egy liter tej előállítása nyolcvan forint, ám még ötven forintot sem kínáltak érte a felvásárlók. Budai Gyula szerint ha ez így folytatódik, tönkremennek a termelők, s legfeljebb külföldről hozott tejet dolgoznak fel az új üzemek, ha egyáltalán felépülnek. A beruházók ugyanis nem tudják előteremteni az önerőt. Ez Gráf József szerint is gondot jelent, ezért a tárca ebben segítséget kíván nyújtani. A miniszter jelezte, az uniós források 2013-ig biztosítottak, míg a magyar költségvetési támogatás folyamatosan csökken, s 2012 végére teljesen megszűnik. "Kommunikációs panelekkel és PR-kormányzással nem lehet előre lépni, agárstratégiára van szükség" – mondta Budai Gyula. A szövetségi igazgató szerint a magyar mezőgazdaság adottságai a legjobbak Európában. Ezt felhasználva jó minőségű, márkázott termékeket lehetne előállítani. Ezzel együtt vissza kell szerezni a termelőknek a belső piacot, s rábírni a bevásárlóközpontokat a magyar termékek nagyobb arányú – nyolcvanszázalékos – forgalmazására.
Ahol szembesülünk a lemaradásunkkal
Javában tart Berlinben az agrárium, az élelmiszeripar és a kertészet egyik legjelentősebb világeseménye, a Grüne Woche (Zöld hét). A nemzetközi seregszemlén 56 ország 1600 kiállítója mutatja be termékeit. A rendezvény idei vendégországa Hollandia. A szakértők szerint hagyományosan ezen a kiállításon mérhető le igazán, hol tart a világ mezőgazdasága és élelmiszeripara, illetve a magyar gazdálkodóknak, cégeknek milyen feltételekkel kell versenyezniük.
AGROLINE