Az alacsony felvásárlási árak miatt képtelen kigazdálkodni a nyereséget a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt., ezért levágatja kétezer-kétszáz darabos szarvasmarha-állományát. Az eset nem egyedi, a kicsik után a nagy agrárüzemek is bedőlhetnek, s végleg eltűnhet a magyar tej a boltokból.
Levágatja több mint kétezer-kétszáz tejelő szarvasmarhából álló állományát a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt., mert képtelen kigazdálkodni a nyereséget. Hamarosan érvényesülhet a dominóelv, a kicsik után a nagy mezőgazdasági nagyüzemek is bedőlhetnek, s megszűnhet a hazai tejtermelés. A társaság már megkezdte az állatok levágását: eddig ötven szarvasmarhát vittek vágóhídra. Tavaly ilyenkor még 105 forintot fizetett a termelőknek egy liter tejért a tejipar, most mindössze 48 forintot. Ezzel literenként legkevesebb 24 forintos veszteséget szenvednek el, mert jelenleg 72 forint a tej önköltségi előállítási ára. Bár a felvásárlási ár drasztikusan csökkent, a bevásárlóközpontokban nem változott a tej ára. A törökszentmiklósi részvénytársaság vezetője szerint nagy valószínűséggel kartellbe tömörültek a tejfeldolgozók, de a versenyhivatalnak ez eddig nem tűnt fel.
Németh Attila vezérigazgató – aki egyben a Kis- és Középbirtokosok Országos Egyesületének elnöke is – azzal számol, hogy az állomány kivágása miatt legkevesebb hetven alkalmazottat kell elküldeni a vállalattól. A tejipar által okozott jelentős kár kigazdálkodhatatlan, a 250-270 millió forint közötti éves veszteséget nem tudják vállalni. A helyzet kritikus, és azt mutatja, hogy a magyar állattenyésztésnek vége. "Semmi másra nem volna szükség, csak kormányzati akaratra ahhoz, hogy változzon a helyzet, és ne külföldi tejet árusítson a kereskedelem – fakadt ki Németh Attila. – Míg más uniós tagországokban kötelezték a kormányok a kereskedőket, hogy bizonyos százalékban hazai termékeket forgalmazzanak, addig ezt Magyarországon nem tudják és nem is akarják vállalni." A vezérigazgató szerint ha országossá erősödik a kivágási hullám, akkor Olaszország sorsára juthatunk, a fogyasztás alig néhány százalékát leszünk képesek fedezni hazai termelésből, és a többi tejet drága pénzen külföldön kell megvásárolnunk. Az olasz kormány már tudja a megoldást, plusz tejkvótát vásárolt az uniótól, és mindenáron fokozni kívánja a saját tejtermelését.
A bevásárlóközpontok és a tejfeldolgozók ma már azt tesznek, amit akarnak Magyarországon: a 48 forintért vásárolt tejet 115 forintért adják tovább a kereskedelemnek, amely aztán horribilis összegeket kér a vásárlóktól. "Ezen a játszmán senki más nem veszít, csak a termelő – mondta Németh Attila. – A mezőgazdaságon keresztül pedig a magyar fogyasztó, aki egészséges, kiváló minőségű magyar élelmiszert szeretne vásárolni."
A Kis- és Középbirtokosok Országos Egyesülete egyeztetést folytat más érdekképviseletekkel. Elképzelhető, ha az időjárás jobbra fordul, tavasszal jól szervezett és ütős országos gazdademonstráció lesz.
AGROLINE