Nem alkalmas az ágazat gondjainak orvoslására a szaktárca intézkedéscsomagja a Magosz szerint.
Hazai forrásból mintegy 2,5 milliárd forintos támogatást nyújt a tejtermelőknek az agrártárca, hogy a tejpiacon kialakult helyzet rendeződjön. A gazdaszövetkezetek szerint ez az intézkedéscsomag nem alkalmas a feszültségek oldására.
Egy liter nyers tej előállítása nyolcvan forintba kerül, míg a termelők átlagosan mindössze hatvan forintot kapnak a felvásárlóktól, ám nem ritka a 35-40 forintos kényszerértékesítés sem. Az egy-két tehenes kisgazdák ezért tucatjával számolták fel szarvasmarha-állományukat.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke a Magyar Hírlapnak elmondta: alapjaiban kell átalakítani a magyar szarvasmarha-tenyésztés és tejtermelés rendszerét úgy, hogy jövedelmezőségük jelentősen javuljon. A drágán megtermelt szántóföldi takarmányra alapozott magyar tejtermelő gazdálkodás ugyanis nem lehet versenyképes, az olcsó, legeltetésre alapozott külföldi termelőkkel. Jakab István kiemelte, hogy a szarvasmarha-tenyésztés a mezőgazdaság nehézipara. Ha e területen valamit meg akarunk változtatni, annak eredménye csak évek múlva jelentkezik. Ha a tehénállományt vágóhídra visszük hatalmas értéket veszítünk. Később a szarvasmarha-állomány pótlása a jelenlegi színvonalon egy évtizedbe is beletelhet. "Pedig lenne lehetőségünk arra, hogy gazdag természeti adottságainkra alapozott szarvasmarha-tartásra álljunk át, ám erre kormányzati szándék, az ezt segítő támogatási rendszer kellene, és nem rövid, hanem hosszú távú szemlélet" – emelte ki az elnök. A magyar feldolgozás szisztémáján is módosítani kellene, mivel nem mindegy, hogy a nyereséget ki fölözi le. Külföldi versenytársainknál a tejfeldolgozó üzemek a termelőgazdák szövetkezeti tulajdonában vannak, így a keletkező nyereségből a termelők is közvetlenül részesednek. Ezzel szemben Magyarországon a tejfeldolgozó üzemek a 160 termelő tulajdonában lévő Alföldi Tej Kft. kivételével, multinacionális gazdasági csoportok érdekeltségi köréhez tartoznak, és azokkal kell versenyezni.
A szaktárca csomagja egyébként több részből áll. Ennek részeként az állam felvásárol 2,1 millió euróért tartós tejet segélyezettek részére és a multinacionális kereskedelmi láncokkal is hamarosan egyezségre juthatnak abban, hogy az áruházak polcain legalább nyolcvan százalékban magyar tejtermékek kerüljenek.
MAGYARHIRLAP