Január elsejétől a Tihanyból származó borok minőségvédett eredetűeknek számítanak. Ezzel együtt jelenleg a somlói, a tokaji, a Duna-menti, a villányi és az egri borvidék minőségvédett eredetű. Ezt Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára közölte Balatonfüreden, a Vince-napi borünnepen.
A minőségvédett eredetű borok esetében a származási hellyel és a bor-előállítással kapcsolatosan sokkal szigorúbbak a szabályok. Egy ilyen védett, zárt borvidékről nem vihetnek ki, és nem oda sem vihetnek be szőlőt. A termést azonnal fel kell dolgozni, a bort csak palackban lehet forgalmazni, az üvegen pedig meg kell jelölni az egyedi minőségi kategóriát, a saját bortájkörzet nevét.
Aki a minőségi eredetvédelemnek megfelel, annak könnyebb lesz alkalmazkodnia az új uniós borreform szabályaihoz.
A korábbi években még mintegy 100 ezer hektáron termeltek szőlőt az országban, napjainkban már csak 70 ezer hektáron. S bár az unió támogatja a szőlőültetvények kivágását, de például ez a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén tilos. A Tihanyi-félszigeten mintegy 70 hektárnyi szőlőterület van.
AGROINFORM