Címlap

Bejelentkezés


Újra Amerikában a téliszalámi

Rovat(ok):

SZALÁMI0303

Időnként több élelmiszer érkezik az országba, mint amennyit exportálunk
Hosszú szünet után a napokban újra szállítottak téliszalámit Szegedről az Egyesült Államokba. A 250 forint közeli dollárárfolyam mellett már megérte úgy módosítani a technológiát, hogy a termék az ottani szabályoknak is megfeleljen. A forintgyengülés adta lehetőséggel azonban kevés hazai élelmiszergyártó tud élni, legföljebb az importnyomás lesz kisebb rajtuk a boltokban.

Miközben az utóbbi időben a hazai élelmiszer-kiskereskedelem évi 1-2 százalékkal szűkült, a feldolgozók itthoni értékesítése 2007-ben öt, tavaly pedig nyolc százalékkal esett vissza - mondta Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) elnöke. Vagyis az élelmiszerimport mértéke a húsz évvel ezelőtti 8-10 százalékról szép lassan elérte a harmincat. A rendkívül gyenge forint elvileg fékezné az importot, ami megerősíthetné a magyar termelők pozícióját a hazai piacokon. A tapasztalatok szerint ilyen árfolyam mellett már csak a készleteiket különböző okok miatt olcsón kiárusító külföldi gyártóknak éri meg Magyarországra exportálniuk.

A hazai exportőrök ugyanakkor elvileg kedvező helyzetben vannak, de Éder Tamás információi szerint a legtöbb élelmiszergyártó csak keveset profitál az árfolyamnyereségből, mert a válság miatt fontosabb exportpiacainkon is csökken a fogyasztás. Általános jelenség az is, hogy az importőrök (az exportáló cégek külföldi partnerei) igyekeznek az árakat lejjebb szorítani, rendszerint a fogyasztás csökkenésére vagy - ahol ilyen van - a nemzeti valuta romlására hivatkozva.

Az export jövedelmezőségét az is befolyásolja, mekkora importra van szükség a késztermék előállításához. Sok feldolgozót hoznak kellemetlen helyzetbe a hitelek, amelyeket a jelenleginél jóval olcsóbb devizában vettek fel. Ezek a hatások összességében hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarország az exportnak kedvező időszakban is nettó élelmiszer-importőr marad a főbb ágazatokban. Vagyis a cégek kevesebb feldolgozott élelmiszert adnak el külföldön, mint amennyit behoznak a kereskedők. Miközben a feldolgozók kivitele csökken, az agrár-alapanyagok exportja évről évre nő.

A gyenge forint mindenesetre meghozta a Pick bátorságát, hogy többéves kihagyás után ismét megjelenjen az amerikai piacon a téliszalámival. Kovács László vezérigazgató elmondta: a tavalyi 15-16 százalékos növekedés után az idén 10 százalék körüli mennyiségi viszszaeséssel kell számolniuk - ezért is kellett új piacok után nézniük. A héten újra szállítottak Amerikába 12 tonna szalámit, amely a helyi szabályoknak is megfelel. Ha az üzlet bejön, Mexikóba is visznek majd szalámit. Az amerikai kontinens mellett Japánnal is számolnak.

Sok magyar cég próbálkozik a még mindig bővülni képes Romániában. Molitorisz Károly, az ételízesítőiről ismert, kecskeméti székhelyű Univer Produkt Zrt. vezérigazgatója elmondása szerint az idén növelik jelenlétüket keleti szomszédunkban. A tavaly 13,2 milliárd forint árbevételt elért cég 2002-ben alapított román leányvállalata 1,6 milliárd forint forgalmat bonyolított. A nagybányai Univer-gyárban mustár, majonéz és ketchup készül, ezekkel az ottani élelmiszerboltokat látják el. Most már nem hoz gazdasági előnyt az ottani gyártás, ezért áprilisban Kecskemétre helyezik át a termelést, ahol nemrég 1,3 milliárdos beruházással építettek új üzemet. A cég Romániában 300 millió forint körüli forgalomnövekedésre számít, de sokat remél az orosz piactól is, ahová bérmunkában bébiételt készítenek. Az Aldi hálózatnak is szállítanak saját márkás termékeket.

A borászati cégek közül csak kevesen tudják kihasználni a mostani helyzetet. Keresztury Éva, a Hilltop Neszmély Borászati Zrt. kereskedelmi vezetője elmondta: az idén sikeres üzleteket kötöttek brit cégekkel. Ennek megfelelően a tavalyelőtti palackozást háromszorosára tudják növelni: az idén 5,5 millió palack bort szállítanak a Sainsbury'snek, egymilliót a Marks & Spencernek és 1,5 milliót az ASDA-nak. Esetükben az exportárbevétel tervezhető, amit a szakember óvatos árfolyam-biztosítással magyaráz.

A feldolgozott mezőgazdasági termékek között a legnagyobb exportforgalmat elérő Mars Magyarország Bt.-nél nem változtattak a korábbi terveken, s Csongrád-Bokroson, a térség legnagyobb feldolgozójában teljes műszakban folyik a termelés. Ács Tamás ügyvezető beszámolt arról, hogy az összesen 35 milliárd forint étékű termékek 85-90 százalékát exportálják. Elszámolási kockázatuk nincs, mert a világcég saját hálózatában értékesíti a bokrosi termékeket.

A baromfi-feldolgozó cégek nincsenek ilyen kedvező helyzetben. A szentesi Hungerit Zrt. például örült annak, hogy újra indulhatott a hízott liba feldolgozás. Külföldi vevőikkel sikerült éves szerződést kötniük - tájékoztatott Magyar József, a cég vezetője. A termelés finanszírozásához hitelt is szereztek, a baj csak az, hogy 230-235 forintos euró mellett, ráadásul bevételeikre 248-252 forintos euróáron kötöttek árfolyam-garanciát.

A hazai tejfeldolgozóknak hiába sikerül exportpiacot találniuk, mostanában csak komoly engedménynyel lehet értékesíteni a termékeket. - Ezért a jelenlegi árfolyamnyereség nem hoz számottevő előnyt - mondta Kovács László, a Tej Terméktanács elnöke.

Nyolc éve a Liberty Richter nevű, New Jersey állambeli élelmiszer-importáló vállalat kívánt visszavonni a forgalomból több mint másfél tonna magyar szalámit lisztéria gyanúja miatt. A szalámi a Pick Hungarian Salami címkét viselte. Az akkori hírek szerint az amerikai élelmiszer-biztonsági ellenőrök észlelték a termék esetleges fertőzöttségének jeleit. A kifogásolt szalámit 2001. január 23-án készítették Magyarországon. A Picknél elismerték, hogy a terméket ők szállították Amerikába. Az akkori nyilatkozatokból kiderült, hogy a gyárat minden esetben fertőzésmentes áru hagyta el, ám nem volt kizárható, hogy az USA-ba indult olyan szállítmány, amely Nyugat-Európában még megfelelő lett volna, ám a szigorúbb amerikai szabályoknak már nem felelt meg. Az EU országaiban ugyanis grammonként száz csíraszámig még be lehet vinni az árut, ám az USA-ban ennek nullának kell lennie.
Már melegítenek a gazdák

Forgalomlassító gazdademonstrációt kezdtek pénteken Tiszafüred közelében a környékbeli termelők, akik március 20-ig, három héten át félpályás útlezárással tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen. A demonstrálók a döntés visszavonása mellett olyan követelést is megfogalmaztak, amelyről tárgyalásokat folytat az agrártárca a kereskedők képviselőivel. Követelik azt is, hogy az agrártermékekre az önköltségi árnál nem alacsonyabb, garantált árak vonatkozzanak. A gazdatársadalom elleni durva támadásnak tartják a Magosz vezető testületei, hogy a gazdasági válságra való hivatkozással az ágazatból 33 milliárd forint elvonását jelentette be a kormány - mondta Budai Gyula, a Magosz igazgatója. A Magosz elnöksége Gráf József agrárminiszter jelenlétében a múlt héten tárgyalt a támogatásmegvonás miatt kialakult helyzetről. A grémium levélben kérte a minisztert, hogy újra vigye a kormány elé a támogatás csökkentésének ügyét. A megyei demonstrációs bizottságok megkezdték tevékenységüket. Egyelőre még nincs demonstrációs forgatókönyv, mert várják, hogy az távol-keleti körúton lévő Gráf hétvégi hazatérése után hogyan válaszol levelükre.


AGROLINE