Ha másra nem, legalább egy csoportterápiára alkalmas volt a termelők, feldolgozók és kereskedők, illetve a Földművelésügyi Minisztérium egyeztetéssorozata a termékpályakódex megalkotásáról. A több mint egy hónapja tartó egyeztetések ugyanis megrekedtek, jelen állás szerint nincs megállapodás, de úgy tudni, a felek sok mindenben egyetértenek. Ám hogy miben, az nem nyilvános, ugyanis a résztvevők arról állapodtak meg, hogy nem közölnek részleteket a tartalomról. Múlt hétfőn volt az utolsó egyeztetés a dokumentumról, amelynek sarkalatos pontjai között van a magyar termékek legalább 80 százalékos jelenléte a kereskedelmi polcokon, illetve a kereskedőknek fizetendő - úgynevezett másodlagos - visszatérítések limitálása. Információink szerint ebben a két kérdésben nem jutottak előre a felek, ugyanis a kereskedők a visszatérítéseket nem szeretnék limitálni, a gyártók pedig a magyar áru arányával nincsenek kibékülve, elsősorban azért, mert nincs definiálva, hogy mi a magyar áru.
A forint árfolyamának elszállása sem tett jót az egyeztetéseknek, ugyanis az árfolyamgyengülés hatására jelentősen csökkent az import aránya és megnőtt az exporté, így termékpályakódex nélkül is érvényesül a magyar árutöbbség a kiskereskedelmi polcokon. Ráadásul a recesszió miatt logikus, hogy a kereskedők nem akarnak lemondani a másodlagos visszatérítésekről. Elemzők szerint ezen pénzek limitálása amúgy sem hozna a termelők számára pluszbevételeket, hiszen az áru (net-net) átvételi árain nem változtatna, legfeljebb transzparensebbé tenné a piacot. A termelők nem értik, hogy miért nem érdeke a másik oldalnak a transzparencia, pedig azzal nyilvánvalóan megszűnnének a kiskereskedelmi áranomáliák (miért olcsóbb időnként az importtej a hazainál). A feldolgozóipar szerint nagyon fontos lenne változtatni a tárgyalási pozíciókon, a szerződéskötési mentalitáson, mert nemzetgazdaságilag sem jó, ha a beszállítók rendre piacot vesztenek.
A háromoldalú megállapodás esélyét illetően információink szerint optimisták a felek, de senki megy biztosra. Elemzők szerint ha létrejön a megállapodás, az elsősorban annak lesz köszönhető, hogy senki sem akarja, törvényben rögzítsék a termékpályakódex pontjait, illetve be nem tartásuk esetén a szankciókat. A kereskedőknek és a beszállítóknak ez csak újabb púp lenne a hátukon, ami önmagában nem változtatna a piaci erőviszonyokon, a FVM-nek pedig politikai rizikót jelentene, ugyanis a törvényben legfeljebb a visszatérítések arányát lehet szabályozni, a politikailag fontos 80-20 százalékos hazai-import arányt azonban nem.
Úgy tudni, hogy az eddigi formában a négyoldalú egyeztetések lezárultak, az FVM egy utolsó javaslatot ír (információink szerint ez tegnap már el is készült), ezt követően pedig a tárgyalássorozatot egy plenáris ülés zárhatja, amelynek időpontja még nem ismert.
NAPI