Hiába az uniós védelem, ha a szalámicég nem tudja finanszírozni a termelését
Rendkívül nehéz helyzetbe került a magyar élelmiszeripar egyik legnevesebb cége, a Herz Szalámigyár Zrt., holott éppen a napokban kapott uniós védelmet egy terméke. A finanszírozási gondok miatt a cég a napokban kénytelen volt elbocsátani 130 embert. A társaság egyelőre egyeztet a hitelezőjével a szükséges pénz megszerzéséről.
Nehéz helyzetbe került a honi élelmiszeripar egyik legrégebbi és legpatinásabb vállalata, a Herz Szalámigyár Zrt. Az elmúlt négy hónapban számottevően csökkent a termelés a társaság finanszírozási gondjai miatt. A vállalat teljes hitelállománya (az akvizíciós és a forgóeszközkölcsönök együtt) jelenleg mintegy négymilliárd forintra tehető, amelynek átalakítására lenne szükség, ám a cég egyetlen hitelezőjével, a CIB Bankkal erről egyelőre nem tudott megegyezni, és a pénzintézet a zavartalan működéshez szükséges többletforgóeszközkölcsönt sem biztosítja - mondta a Népszabadságnak Nagy Endre vezérigazgató. Utóbbi folyósításáról folyamatosan egyeztetnek a bank szakembereivel, ám konkrét válaszokat eddig még nem kaptak. Pedig erre mindenképpen szükség lenne, miután igen forrásigényes a termelés, hiszen egy-egy szalámi érési ideje 3 hónap, vagyis az árbevétel lassan érkezik, ezt az időszakot pedig finanszírozni kell. Ráadásul a működés költségei emelkedtek az elmúlt egy évben, hiszen drágább lett az energia, és a sertéshús ára is jelentősen megnőtt.
A gazdasági válság ellenére nem az a baj, hogy a Herz megrendelései visszaestek volna, hiszen a termékeire a piacon igény van. Sőt az érdeklődés jelentősen emelkedett a múlt hét óta, amikor az Európai Unió illetékes bizottsága a védett földrajzi termékek közé sorolta a "Budapesti téliszalámit", amelyet Herz téliszalámi néven a cég gyárt és forgalmaz. Főleg a külföldi megkeresések száma élénkült meg.
A problémát a meglévő hitelállomány nagysága jeleni. Ez ráadásul nem is az elmúlt évek alatt, a tartósan veszteséges működés miatt keletkezett. Tavaly például 7,1 milliárd forint, 2007-ben 8,8 milliárd forint árbevételt produkált a vállalat, akkor az üzemei eredmény meghaladta a 107 millió forintot. Nagy Endre lapunkat úgy tájékoztatta, hogy a hitelállományt örökölte a Herz öt éve, amikor tulajdonosváltást követően levált a Pickről. Ez a teher ráadásul akkor a mainál lényegesen nagyobb - mindent egybevéve - közel ötmilliárd forint volt. Az elmúlt években viszont ebből sikerült faragni, a vezérigazgató szerint a hosszú távú kölcsönök nagyságát azóta egymilliárd forintot meghaladó összeggel csökkentették, vagyis folyamatosan tudták mérsékelni a terheiket. A hitelválság miatt a bankok viszont rendkívül szigorú hitelezési és vállalatfinanszírozási politikát folytatnak, s most ennek áldozata a Herz is. A megbeszélések a hitelek átütemezéséről, a futamidő meghosszabbításáról már tavaly szeptember óta folynak a CIB-bel. Ha a krízis nem söpört volna végig a gazdaságon, akkor már régen megoldás születhetett volna a társaság finanszírozására - állítja a vezérigazgató. Már csak azért is, mert nem csak a napokban, de az elmúlt hónapokban sem csökkent az igény a társaság termékei iránt, olyannyira, hogy a nagy hazai élelmiszerláncok többsége írásban is megerősítette, hogy fenntartják további igényeiket a Herz termékeire. Mindezek ellenére nincs megfelelő forrás, amely így mindennap jelentős vesztséget okoz a vállalatnak. Készleteik ugyan még vannak, s ebből a vevői igényeket is igyekeznek kielégíteni, ám ezek is végesek, és a termelés mérséklődése miatt egy ideje már kénytelenek az elvártnál kisebb tételeket szállítani.
A kialakult helyzet következménye, hogy a mintegy 450 alkalmazottból nemrégiben 130 leépítését voltak kénytelenek bejelenteni az illetékes munkaügyi központnak és a dolgozóknak. Ezt a lépést mindenképpen szerették volna elkerülni, így amíg lehetett, a döntést halasztották. Az alkalmazottak munkabérét azonban továbbra is rendben és időben fizették, ami a tulajdonosok, az Aventa 96 Kft. és a Formont Kft. hozzáállásának köszönhető - állítja a vezérigazgató.
A Herz már december végén az akkori miniszterelnökhöz fordult segítségért, valamint a gazdasági és az agrárminisztériumot is keresték gondjaikkal. A napokban azt a tájékoztatást kapták, hogy várhatóan két héten belül megszületnek azok a kormányrendeletek, amelyek révén lehetővé válhat az állami megsegítése az olyan nehéz helyzetbe került nagyvállalatoknak, mint a Herz. Egyértelmű megoldást azonban még ez sem jelent a szalámicégnek, így a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) is hitelt kértek.
A Herz vezérigazgatója úgy látja: a sertésinfluenza miatt elsődlegesen az alapanyagárak csökkenhetnek. Ez a feldolgozott vagy többszörösen feldolgozott termékek esetében kisebb mértékű lesz, és a forgalmukat is kevésbé érinti. Nagy Endre azonban hozzátette: jelenleg nem ez a vállalat legnagyobb problémája.
NOL