Mióta a hazai vásárokon, piacokon egyre kevesebb a vevő és a forint is gyengélkedik, mind több magyar árus próbál szerencsét a határon túl.
Bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, a Kisosz és a Napi Gazdaság információi szerint is naponta több mint tízezer magyar árus indul Horvátország, Szlovénia, Ausztria, illetve Szlovákia felé. Legnagyobb részük magyar élelmiszereket, zöldséget és gyümölcsöt, lekvárt, mézet, bort visz, de ruhát és cipőt is kínálnak a határhoz közeli, illetve a távolabbi városokban. Úgy tűnik, az üzlet még akkor is jövedelmező, ha az adott országban céget kell alapítani, s a kereskedelem teljesen legálisan zajlik.
Az eszéki és varasdi vásárokon tavasz óta szaporodott meg a magyar árusok száma. Tátrai Csaba, a Séd Kereskedelmi Kft. gazdasági vezetője elmondta: miután hazai üzleteik forgalma a gazdasági válság nyomán csaknem 40 százalékkal csökkent, s egy pécsi és egy nagykanizsai egységüket be is kellett zárni, a szomszédos országok piacain és vásáraiban próbálkoznak. Horvátországban helyi cégek, illetve kereskedők révén vannak jelen, míg Lendván és Mariborban immár saját standjuk van, ahol elsősorban különböző ruhaneműket, illetve italokat és élelmiszert kínálnak. Több helyütt felmerült az üzletnyitás is, ám ezzel egyelőre várnak.
Török Tibor bőrdíszműves évek óta jár külföldi vásárokba és különböző árusításokkal egybekötött kulturális rendezvényekre. Szerinte korábban is érdemes volt elmenni egy-egy, jelentős közönséget vonzó nyugati fesztiválra, de amióta a forint gyengélkedik, tényleg nem lehet panaszkodni. Török szerint is egyre több magyar árus járja a környező országokat, ám egy részük feketén próbálkozik, akiket, ha elkapnak - állítja a bőrdíszműves -, szinte mindenüket elvesztik.
A szürke zónába tévedve tett szert értékes tapasztalatokra az elsősorban zöldség- és gyümölcstermesztéssel foglalkozó Kerka Mezőgazdasági Termelő és Értékesítő Kft. Horváth Tamás cégvezető elmondta: egy éve, amikor egy osztrák megrendelő a két hűtőkocsinyi megrendelt epret nem vette át, a szállítmányt kísérő gazdasági vezető úgy döntött, hogy az egyik grazi lakótelepen próbálkoznak. Az ötlet bejött, néhány óra alatt busás haszonnal adtak túl a portékán - és még szerencséjük is volt, hogy nem büntették meg őket. Ezt követően kezdtek legális, de közvetlen értékesítési lehetőségek után kutatni, így immár Bécsben, Grazban, sőt Pozsonyban is van piaci standjuk.
Karai Bálint családjával tavasz óta jár Ausztriába és Szlovéniába egy lakókocsiba telepített mozgó büfével. Különösen a magyarok lakta területen rendkívül népszerű a hurka, a kolbász, a pecsenye és a lángos. Ha az ideiglenes engedély után megkapják a véglegest, újabb járatot indítanak. Karai elmondta, a határon túl nagyjából másfélszer kérnek többet a portékáért, ám ezzel is versenyképesek.
A Horvátországban és Ausztriában is apartmanházakat működtető Linea Tours Kft. a vendégek igényeire válaszul magyaros konyhára állította át helyi éttermeit, amelyeknek immár nyolc magyarországi cég - köztük egy tejüzem és több pékség - szállít. Csajági Zoltán kereskedelmi igazgató szerint a hazai termelőknek és kereskedőknek - ha egy kicsit bátrabbak lennének - hatalmas lehetőségeik lennének külföldön, s nem is csak a szomszédos országokban.
AGROLINE