Címlap

Bejelentkezés


Beindult a házi szörpgyártás

Rovat(ok):

SZÖRP

Miközben országszerte patinás feldolgozó üzemek mennek csődbe, egyre szaporodnak a döntően családi vállalkozásként működtetett kis gyümölcsfeldolgozók. A kizárólag kézi munkával feldolgozott gyümölcsleveket már nemcsak piacokon, az utak mentén, hanem szaküzletekben is árulják.

A Dunántúl több nagy kertészeti és mezőgazdasági szaküzletében arról számoltak be, hogy az elmúlt időszakban megtöbbszöröződött a kereslet a különböző palackozó berendezések iránt, de kosárszám viszik az üvegeket és a különböző méretű műanyag flakonokat is.

Több somogyi, zalai és Vas megyei településen táblák hirdetik, hogy üveget vásárolnak a gazdák, akiknek munkát hozott a fellendült "iparág". A házi gyümölcsfeldolgozás egyre nagyobb szerephez jut az Alföldön is, különösen a sok éve értékesítési gondokkal küszködő nyírségi almatermelőknél. Az okok között jelentős szerepet játszik a növekvő munkanélküliség és a megtermelt gyümölcs rendkívül alacsony felvásárlási ára is.

Horváth Géza kadarkúti eper- és málnatermelő is kényszerből hozta létre házi feldolgozóüzemét. Korábban csak kisebb tételben környékbeli és főként balatoni piacokra szoktak házi készítésű szörpöt vinni, ám ma már elsősorban kereskedőknek értékesítik termékeiket. Horváthék már rokonoktól, ismerősöktől, sőt több környékbelitől is vásárolnak alapanyagot.

A Richter családnak Zalában, a közelmúltban bedőlt pölöskei szörpüzem környékén vannak elsősorban meggy- és őszibarack-ültetvényei. A család elbocsátott tagjai után kapott végkielégítésekből a garázs megnagyobbításával alakították ki üzemüket, gyümölcsmosó és palackozó gépet vettek, Zalaegerszegen pedig kibéreltek egy kisebb üzletet, ahol kizárólag saját termékeiket értékesítik, de piacokra is járnak. Richteréket a közelmúltban két osztrák kereskedő is megkereste. A termelést azonban nem tudják és nem is akarják növelni, mert az már a minőség rovására menne.

Koltai Zoltán nemrég Szombathelyen nyitott kizárólag kisüzemi módon előállított gyümölcsleveket és szörpöket forgalmazó üzletet. Az árut a környező megyék termelőitől szerzi be. A legnagyobb kereslet a málna- és meggyszörpök, valamint az almalevek iránt van. Van olyan osztrák és német vásárló, aki hetente kartonszám viszi a különböző termékeket. Koltai ugyanakkor hozzátette, az árubeszerzésre nagyon oda kell figyelni, mert néhány immár "nagyüzemi" termelőnél - finoman fogalmazva - változó a minőség. A vevők csak a legjobb minőségű szörpöket hajlandók megfizetni.



AGROLINE