Címlap

Bejelentkezés


Import tejbe fullad a nemzeti öntudat

Rovat(ok):

TEJ

Januárban még 90 forintot adtak a felvásárlók egy liter kiváló minőségű tejért ma 59 forintot. Ez az oka annak, hogy egyre többen döntenek úgy, felhagynak az állattartással.

Minden fillér, melyet előbb kapnak meg a termelők enyhíti a likviditási gondokat - mondta Gamos András, a Paks-földespusztai székhelyű Milk-Men Kft. ügyvezetője, az agrártárca azon bejelentésére reagálva, miszerint idén hamarabb érkezik az uniós támogatás.

A szakemberek azzal magyarázzák a felvásárlási ár csökkenését, hogy túltermelés van, de igazából a kereskedelmi láncok sorra olcsóbb, gyengébb minőségű importtal töltik fel a polcaikat. Ráadásul a tejes italok dobozán a tej felirat szerepel. Bár a hazai termékre is jellemző, hogy olcsó veszik, drágán adják – tette hozzá a cégvezető.

– Egy liter 4-5 százalékos zsírtartalmú, minőségi tejet 60 forint körüli áron vesz át a feldolgozó, de mire a polcokra kerül 2,8-as és 200 forintos lesz – ezt már Bakos Erzsébet, a Tej Terméktanács szakmai koordinátora mondta. A logikus az lenne, ha olcsón veszik át a tejet, mert túlkínálat van, akkor a boltokban is olcsóbban jussanak hozzá a vásárlók. Ehelyett úgy tűnik, a multik a termelőkkel és a feldolgozókkal nyeletik le a túlkínálatot.

– Ausztriában a helyiek az osztrák tejet, sajtot, joghurtot vásárolják, és nem az olcsó külföldit, mert tudják, ezzel saját magukat támogatják – mondta Gamos András. Sajnos ez a szemlélet nálunk hiányzik. Bár az is igaz, a jelenlegi gazdasági válságban nehéz elvárni, hogy ne a pénztárca döntsön.

– Hatszor több import tej érkezik hazánkba mint az uniós csatlakozás előtt. Tavaly 700 millió litert fogadtunk és csak 200 millió litert exportáltunk. Senki nem vizsgálja, hogy a lengyel tejnél, amit 97 forintért árusítanak egyes kereskedelmi láncok, miért olyan alacsony az árrés, míg a magyar tejnél ennek a többszöröse.

Egyre nehezebb helyzetben a tejágazat

Hiányzik a nemzeti identitás tudat - mondta Bakos Erzsébet is, aki hozzátette, próbáljon meg bárki a francia piacra sajtot bevinni, majd megtudja érdemes-e. Ennyit a szabadpiaci mozgásról. Vannak országok, akik készítenek ugyan Trappista sajtot, de a gyenge minőség miatt azt a saját piacukon nem is forgalmazzák, nálunk viszont igen. Ami pedig az uniós tejfelesleget illeti, minden érintett ország igyekszik áttolni a feleslegét egy másik országba, és ott ahol hagyják, mint nálunk, elárasztják a boltokat – mondta a terméktanács koordinátora.

Gamos András szerint megoldást jelenthetne, ha a kereskedelmi láncoknál forgalmazott termékeknél is olyan szigorú minőségellenőrzést végeznének mint a hazai feldolgozóknál. Ha valami lényeges változás nem történik a tejpiacon, akkor a magyar termelők zöme fél év alatt tönkremegy, mondta Gamos András.

Buják Emil, györkönyi gazdálkodó nemrég még 45 tehenet tartott és, bár száz hektárnyi termőfölddel is rendelkezik, melyen a takarmánynak valót megtermeli, azon gondolkodik, át kellene térnie a húsmarha tartására. Az extra minőségű tej, amit a tejiparnak szállít 4,66-os zsírral, és 3,7-es fehérjével rendelkezik, ezért kap literenként minden kiegészítővel együtt 63 forintot. A szekszárdi tejipar kiváló partner, mindig pontosan fizet, de a piaci gondokat ők is megszenvedik, mondta a termelő.

Az agrártárca segíti a tejtermelőket

Az MVH október 16-tól megkezdheti a tej top up folyósítását, ez azonban azt is jelenti, hogy a tejtermelők legközelebb csak 2011-ben kapják ismét a nemzeti kiegészítő támogatást. Az uniós pénzek kifizetését szintén október 16-tól kezdik, illetve literenként további 6 forintos (kvótán felüli támogatás nyújtható a tejágazatnak EU forrásból. Mindenezek mellett vidékfejlesztési forrásból állatjóléti támogatásra lehet pályázni.

A szarvasmarha-állomány alakulása megyénkben:

2000-ben 42 ezer, ebből tehén 18 ezer
2003-ban 35 ezer 14 ezer
2004-ben 27 ezer 13 ezer
2008-ban 24 ezer 11 ezer


AGROLINE