Címlap

Bejelentkezés


Növelhetik a tejágazat támogatását

Rovat(ok):

Több száz millió eurós rendkívüli támogatásról dönthetnek a nehézségekkel küzdő tejágazat számára az európai uniós tagországok mezőgazdasági miniszterei hétfői luxembourgi találkozójukon - szivárogtatták ki uniós diplomaták Brüsszelben.

A miniszterek tanácskozásain immár hónapok óta kiemelt téma a tejszektor, ahol a gazdákat megélhetési válság fenyegeti az alacsonyan stagnáló felvásárlási árak miatt. Az üléseket a termelők egyre türelmetlenebb tiltakozó akciói kísérik - a mostani luxemburgi értekezletet is várhatóan ezres nagyságrendű tömeg tüntetése mellett kell lebonyolítani.

A megoldás keresését nehezíti, hogy nincs egyetértés a tagországok különböző érdekű csoportjai, valamint az Európai Bizottság között a válság leküzdésére teendő intézkedésekről. Míg a brüsszeli végrehajtó testület és az úgynevezett nettó befizető országok egy része nem kívánja újratárgyalni a már elhatározott reformokat, köztük a kvótarendszer felszámolását, inkább csak kiegészítő vagy rövid távú segítséget jelentő intézkedésekben gondolkodik, immár 21-re rúg azon tagállamok száma (ide tartozik Magyarország is), amelyek azt szeretnék, ha a válság megoldását a szabályozás komoly átalakításában keresnék. Az utóbbi országcsoport a hétfői ülésre készített - szintén előre kiszivárogtatott - beadványában "azonnali intézkedéseket" is sürget "annak érdekében, hogy a tejágazatot ténylegesen és gyorsan stabilizálja".

Az agrárminiszterek két hete egy rendkívüli találkozót is tartottak a témában, de annak a fő eredménye csupán annyi volt, hogy életre hívott egy magas szintű munkacsoportot az ágazat hosszú távú jövőjének kialakítására.

A mostani megbeszélésen olyan javaslatok megtárgyalása is várható, mint a közösségi felvásárlás meghosszabbítása, az állami és magántárolás mennyiségének növelése, illetve a kvótatúllépésekkel szembeni szigorúbb fellépés.

Az elvi szinten most jóváhagyandó 300 millió eurós többlettámogatás az EU jövő évi költségvetéséből származna, és az Európai Parlament javaslatán alapul.

Kérdés ugyanakkor, hogy elégségesnek ítélik-e ezeket az intézkedéseket a veszteségeik mielőbbi kompenzálását, az árak növekedését elérni kívánó gazdák, illetve a hosszabb távú problémát látó miniszterek, mint például Gráf József, aki már többször hangot adott annak a vélekedésének, hogy a tejágazati válság más agrárágazatokban is évekre nehézségeket okozhat. "Az elhalasztott döntések fél év alatt tragédiát okozhatnak, helyrehozataluk pedig 8-10 évet vehet igénybe" - fogalmazott egy korábbi brüsszeli sajtótájékoztatóján a magyar miniszter.


GAZDAKÖR